ssh nedir, ssh nasil kurulur, ssh inceleme

SSH Nedir?

Günümüz internet teknolojisinde en çok merak edilen konulardan biride SHH nedir? Sorusudur. SSH en basit anlatımı ile  kullanıcılara sunucularını internet üzerinden kontrol etmesini ve düzenlemesi amacıyla geliştirilmiş uzak yönetim protokolüdür. SSH, şifrelenmemiş Telnet için güvenli bir yedek olarak oluşturulmuştur. SSH, şifreleme tekniğini kullanarak uzaktaki sunucuya giden ve uzaktaki sunucudan gelen tüm iletişimlerin kesin olarak şifrelenmesi anlamına gelmektedir.

SSH Nasıl Çalışır?

Secure Shell sayesinde şebekeye tabi olan aygıtlar arasında data gönderimi güvenlik paneli üzerinden güvenli olmayan bir şebekede yapılmaktadır. Kullanılan aygıtlardan biri SSH sunucusu diğeri ise SSH istemcisi olarak belirlenmektedir. Bağlantı aşamasında istemcinin SSH sunucusuna bağlanıp kimlik doğrulaması gerçekleştirmesi sistemin ana prensibidir. Bu doğrulama aşamasında açık anahtarlı şifreleme kullanılmaktadır. Onaylama sonucu kullanıcıya sistemi kullanmasına izin verilir. SSH nedir? diye sorduğunuzda SSH kullanımı için otomatik olarak açık ve gizli anahtar çifti üreterek ve parolayı kullanarak yetki sahibi olunabilmektedir.

SSH Nasıl Kullanılır?

SSH amacı doğrultusunda kullanıldığında oldukça faydalıdır. Fakat eğer ilk defa kullanıyorsunuz sunucunuzda sorunlu sonuçlar oluşabilmesinden dolayı kullanmadan önce bilgi sahibi olunması gereken bir programdır. SSH kullanımında tercih edilen komutlar oldukça anlamlıdır. En az 2-3 yerden kontrol etmeden herhangi bir komut yazılmaması en doğru davranış biçimidir. Sorunlar olduğunda Putty adıyla bilinen bir program sorunların ve hatalarının çözümlerini internette birçok kaynakta kolay bir şekilde olacaktır. SHH nedir? Sorusuna bu şekilde cevap verilebilmektedir.

sesli panel radyo dinle kesintisiz Mobil Sohbet

Powered by EvrenselPanel